Bankovanie je jednou z najstarších techník tradičnej čínskej medicíny. Spomína sa ako prostriedok na liečenie mnohých chorôb, kde sa spájali poznatky o ľudskom tele a vnútorných orgánoch, poznatky z akupunktúry a vedomosti o meridiánoch /dráhy, ktorými sa do orgánov rozvádza životná energia – čchi.
Vtedy ľudia prikladali na svojetelo napr. duté rohy dobytka, bambusové alebo keramické nádobky, malé tekvičky – cucurbituly, aby z neho vysali jedovaté látky.
Najdôležitejší písomný dôkaz o bankovaní sa zachoval v diele čínskeho lekára Wang Tayra z dynastie Tang /280 n.l./, ktorý odporúčal počas chorôb prikladať na telo bambusové banky aby odvádzali z organizmu jed. Niekomu to môže pripomínať odsávanie nečistôt z rany ústami, prikladanie pijavíc alebo púšťanie žilou. Tieto metódy sú „sestrami“ bankovania.
Indikácie (kedy odporúčame bankovanie)
- pri liečbe bolesti svalov,
- ochorenie krvného obehu,
- problémy zažívacieho a dýchacieho ústrojenstva,
- pri zvýšenom krvnom tlaku,
- migréna,
- žlčníkové problémy,
- gynekologické problémy.
Účinok
Bankovanie má dvojitý účinok:
1. všeobecný – prečistenie krvi, zlepší sa obeh krvi, pozitívne pôsobíme na nervový systém
2. miestny – odstránenie bolesti a uvoľnenie stuhnutých svalov
Vplyv na kožu – odstránenie stagnujúcej krvi z pokožky, podpora regenerácie kože, zvýšenie odolnosti voči škodlivým účinkom.
Vplyv na svaly – stimulujú sa podkožné kapiláry, upravuje sa lymfatický systém, zvýšený krvný prietok vyvoláva zvýšenie teploty kože vo svaloch.
Vplyv na zažívacie ústrojenstvo – vplývanie na chrbát pomocou spinálnych nervov ovplyvňujeme vnútorné orgány.
Vplyv na brucho – dochádza k stimulovaní vnútorných orgánov a zlepšuje sa peristaltika (vyprázdňovanie), sekrécia tráviacich štiav.
Čistenie krvi – následkom podtlaku sa zlepšuje krvný obeh v tepnách a žilách, môže dôjsť k hematómom (podliatinám, modrinám)
Postup
Do pol pása sa vyzlečiete a ľahnete si na masérsky stôl. Pri stole sú pripravené sklenené nádobky menších aj väčších rozmerov a zapálená sviečka. Masér si votrie do dlaní emulziu a vmasíruje ju tam, kde bude prikladať banky.
Banky sa prikladajú väčšinou v oblasti chrbta, alebo lokálne na plecia, lakte alebo oblasť kolien.
Masér vezme do ruky „nožnice“, do ktorých uchopí kus vatového štvorčeka. Horiacim plameňom vyhreje vnútro banky, ktorú drží v ruke, a tú vám rýchlo „pricucne“ na chrbát. Napadlo Vás, či Vás ten oheň v banke nepopáli a či tá banka nie je horúca? Celkom zbytočné obavy. Necítite nič nepríjemné.
Pri nahrievaní vzduchu v banke sa používa peán, kúsok buničitej vaty namočenej v alkohole a plameň sviečky. Ochladzovaním nahriateho vzduchu sa po priložení banky na pokožku vytvorí podtlak.
A takto to pokračuje, dokiaľ nemáte všetky banky na chrbte. Ak pociťujete tlak, masér banku uvoľní a znovu ju priloží o trošku jemnejšie
Potom nechá banky pôsobiť. Vy len cítite jemný tlak kože.
Podtlak v banke spôsobí, že koža sa vtiahne do jej vnútra a sčervenie a prekrví sa. Červená farba je dôsledkom popraskania drobných kapilár pod jej povrchom. Banky necháva masér pôsobiť približne 3 minútky, potom ich kĺzavými pohybmi popremiestňuje na iné miesto. Môže ich nechať na jednom mieste aj 5 minút.
Banky sa z tela odstraňujú veľmi jednoducho. Masér prst vsunie pod banku, čím odtiaľ vyfučí vzduch – podtlak sa uvoľní. Po tejto masáži musíte počítať s modrinami, ktoré zmiznú v priebehu týždňa.
Procedúra trvá približne. 40 minút. Odporúča sa aplikovať raz za týždeň. Je dôležité po bankovaní dodržiavať pitný režim. Bežným javom po bankovaní je točenie hlavy alebo mierne zvýšená teplota, prípadne pocit chladu. Výrazné zlepšenie sa pociťuje po 2 – 3 bankovaniach.