Moxovanie

Moxovanie

Moxovanie je tisíce rokov stará liečebná metóda. Svoje korene má ukotvené v akupunktúre, z ktorej vychádza základná teória i používanie aktívnych bodov na ľudskom tele. Ide vlastne o nahrievanie týchto aktívnych bodov tlejúcim vláknom Paliny , ktorá vyžaruje infračervené lúče s vlnovou dĺžkou od 1 do 5 mikrometrov.

Pri prehrievaní sa rovnomerným, pomalým horením vyrába teplo , ktoré preniká do svalov, ohrieva dráhy a dráhové obehy, podporuje cirkuláciu chi v organizme ( životná energia ), vyháňa chlad a vlhkosť, rozptyľuje a vyháňa vonkajšiu patogénnu energiu. Na mieste prehrievania sa tvoria rôzne bielkovinové látky , ktoré napomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu, stabilizujú vegetatívny nervový systém , zrýchľuje sa látková výmena, zvyšuje sa prekrvenie a uvoľnenosť svalstva.

Moxovanie sa na základe tohto princípu používa hlavne na dlhotrvajúce, vysiľujúce, chronické ochorenia, a zvlášť je účinné na reumatické bolesti pohybového aparátu.( choroby a bolesti zapríčinené chladom, vlhkom, prievanom a zmenami ročných období )

Príklady indikácií :

    chronické ochorenia dýchacích ciest, prieduškový záduch, chronický zápal priedušiek
    poruchy tráviaceho traktu, žalúdočný katar, chronická hnačka a zápcha
    pri menštruačných poruchách , poruchách močových orgánov
    impotencia , neplodnosť mužov a žien
    bolesti v krížoch, reumatické zápaly kĺbov, degeneratívne ochorenia bedrových kĺbov
    svalové spazmy a kŕče

Moxovanie vedie k všeobecnému povzbudeniu telesných síl a má imunostimulačný efekt, odporúča sa pri nízkom krvnom tlaku , psychických depresiách a stavoch vyčerpanosti , pocite chladu v tele a rekonvalescencií po chronických ochoreniach.

Vplyv moxovania zistený modernou medicínou pri laboratórnych výskumoch :

- pôsobenie tepla na presne určené body má vplyv na systém bunkovej výstelky ciev a dutín , zvyšovanie imunity a podporuje obranné sily organizmu
- prehrievanie kože uvoľňuje  látky , ktoré majú vplyv na systém telových tekutín , centrálnu nervovú sústavu , prostredníctvom ktorej sa pozitívne ovplyvňujú porušené funkcie organizmu
- obnovuje sa nervová regulácia v organizme, normalizujú sa procesy podráždenia a útlmov
- reakcia cievneho systému sa prejavuje zúžením a následným rozšírením ciev, spomalením pulzu a pozitívnym ovplyvnením krvného tlaku
- zrýchľuje sa vylučovanie žlče a ovplyvňuje sa pohyb čreva
- pozitívne sa mení množstvo krvotvorných a lymfotvorných látok ( erytrocyty , trombocyty, leukocyty...)
- dym z tlejúceho vlákna má baktericídne vlastnosti

Kontraindikácie :

Prípadne kontraindikácie treba konzultovať s masérom ( terapeutom ), niektoré kontraindikácie z iných masáži sú pri moxovaní predmetom podpornej liečby.

Pozrite si naše video

Tradičnú Čínsku medicínu máte teraz na dosah ruky, neváhajte a navštívte nás!

pán Hou Majiteľ